Багато користувачів популярних гаджетів не знають, чим відрізняється стільниковий телефон від мобільного та для яких цілей краще використовувати той або інший пристрій. У повсякденному житті поняття мобільний і стільниковий зв'язок використовуються як синоніми, але чи дійсно це так насправді?
Чим відрізняється стільниковий телефон від мобільного?
Стільниковий гаджет - це телефон, який працює за принципом сот з такими стандартами зв'язку, як gsm, cdma і іншими. Для безперебійної роботи такого пристрою обов'язково необхідна наявність спеціалізованої базової станції (стільника) - підсистеми, основне призначення якої полягає в рівномірному розподілі покриття в зоні. Базова станція також займається аутентифікацією викликів. Кожен стандарт стільникового зв'язку має свій діапазон частот. Таким чином повідомлення не губляться в процесі передачі від одного абонента до іншого. Завдання БС розпізнати частоту і в заданому стільнику відправити повідомлення адресату. Всі БС розміщуються оператором таким чином, щоб охопити територію за принципом сот (тобто стільників або шестикутників). Це дозволяє створити максимально цілісну зону покриття. На сьогоднішній день стільниковий зв'язок - найпоширеніший з усіх видів мобільного з'єднання.
Мобільний пристрій - це більш широке поняття. Стільникові телефони є мобільними. Також такі гаджети вміщають в себе пристрої, які працюють за технологією взаємодії із супутником. Для працездатності мобільної мережі необхідна обов'язкова наявність оператора зв'язку. Оператори відповідають за супутниковий або стільниковий зв'язок відповідно. Такий зв'язок має такі різновиди:
- Стільникове з'єднання - бездротове. Здійснюється за допомогою базових станцій оператора. Також оператори такого зв'язку надають послуги роумінгу - можливість доступу до з'єднання з БС навіть, якщо ви перебуваєте поза зоною її покриття;
- Супутниковий зв'язок.
Головна особливість мобільних пристроїв - для настроювання з'єднання не потрібен кабель, адже воно здійснюється за допомогою заздалегідь настроєних радіоканалів.
Переваги і недоліки супутникового і стільникового зв'язку
Супутникові мобільні пристрої не надто популярні, проте вони завжди продаються в магазинах техніки. У чому причина низького попиту? Ймовірно, в тому, що стільникові мобільні оператори і так дуже поширені в сучасних містах і навіть у сільській місцевості. Покриття території сотами досягає 90 відсотків території держав Європи. Однак, не дивлячись на досить щільне покриття територій базовими станціями, все ж існують місця, де така мобільний зв'язок важкодоступний. Також досить часто зустрічаються випадки, коли через землетруси та інші природні катаклізми базові мережі припиняють свою роботу. Супутниковий зв'язок ніяк не страждає від подібних факторів.
Кожен оператор супутникового мобільного зв'язку управляє певною кількістю супутників, створюючи таким чином свою власну зону покриття по всій земній кулі. Поширеним супутниковий зв'язок вважається в Арабських Еміратах, Африці і в країнах Південної Америки, а також в інших місцях, де з огляду на різні причини складно встановити базові станції для підтримки з'єднання. В супутникового зв'язку ретранслятором є сам супутник. Він приймає і передає дзвінки і повідомлення між двома користувачами мережі.
Серед недоліків супутникового зв'язку можна виділити наступні:
- Невеликий вибір операторів;
- Мала поширеність в більшості країн через витіснення даного виду зв'язку стільниковими операторами;
- Вартість супутникового зв'язку перевищує вартість стільникового з'єднання.
Головними перевагами мобільного супутникового зв'язку є: зона покриття по всій земній кулі, швидке з'єднання, незалежність оператора від земних катаклізмів.
Як уже згадувалося вище, стільникове з'єднання - це один з підвидів мобільного зв'язку. Переваги таких операторів полягають в наступному:
- Низька вартість послуг в мережі;
- Швидка і максимально безперебійна передача даних по мережі;
- Можливість роботи в режимі роумінгу;
- Підтримка безлічі стандартів зв'язку.
Отже, будь-який стільниковий пристрій є різновидом мобільного гаджета. У той же час не всі мобільні є стільниковими.
|