Ти проходиш співбесіду на посаду своєї мрії. Одягнена по-діловому, зібрана й серйозна. Ставлять перше запитання - і ти відповідаєш голосом Міккі-Мауса. Через нервове напруження з'являються верескливі нотки. Або голос звучить так монотонно, що можна заснути. Нижчеподані вправи навчать вас говорити у правильному тембрі, не хвилюючись:
- Візьміть кулінарну книгу. Читайте рецепти вголос перед дзеркалом. Зосередьтеся на звуках - губи і язик працюють так, ніби ви дійсно дегустуєте цю пишу. Говоріть тепло і чуттєво.
- Цікавіше. Ваша проблема - монотонність? Почитайте дитині книжку тоненьким слабеньким голоском: темп відразу стане динамічнішим. Потім - з виразом, роблячи акценти на цікавих місцях. Змінюйте темп мови, подовжуючи ключові слова і роблячи на них наголоси, частіше звертайся до співрозмовника з питаннями: «Адже правда?» Або з вигуками: «Ти собі навіть не уявляєш!»
- Впевненіше. Якщо ви нервуєте, голосові зв'язки напружуються і голос звучить тонше. Тренуйте його: Устаньте, поставте ноги на ширині плечей, глибоко вдихніть - щоб ребра розширилися. Потім направте потік повітря через голосові зв'язки так, щоб вони почали вібрувати. Вийде дуже потужний звук! А щоб не пищати на важливій зустрічі, заспокойтеся і кілька хвилин глибоко подихайте.
- Авторитетніше. На ваше питання відповіді не дадуть, якщо в голосі бракує твердості і він тремтить. Спробуйте наступну вправу: голосно прочитайте статтю в газеті, вимовляючи тільки голосні звуки - текст перетвориться на безглуздя А тепер знову читайте статтю, посилюючи вимову приголосних. Так потрібно говорити, коли про щось просите!
|