Спілкування - зв'язок між людьми, у процесі якого виникає психічний контакт, що виявляється в обміні інформацією, співпереживанні, взаєморозумінні, взаємному впливі. За змістом спілкування може бути матеріальним: обмін предметами, продуктами діяльності; когнітивним: обмін інформацією, знанням; мотиваційним: обмін інтересами, потребами, бажаннями; емоційним: обмін емоціями, станами; діяльнісним: обмін діями, операціями, уміннями, навичками.
Сензитивність вікова (від лат. sensus - почуття, відчуття) — властивий визначеному віковому періоду дитини оптимальний характер розвитку визначених психічних властивостей і процесів. Передчасне або запізніле стосовно сензитивного періоду навчання може виявитися недостатньо ефективним, що несприятливо позначається на розвитку психіки.
Референтна група (від лат referents (referentis) — що повідомляє) — реальна або уявлювана соціальна спільність, на норми, цінності й думки якої індивід орієнтується у своїй поведінці.
Критичне мислення трактується як прагнення все аналізувати, піддавати оцінці, не приймати все на віру; уміння правильно, об'єктивно оцінювати свої дії, здібності, виявляти та визначати свої помилки, піддавати критичному розгляду пропозиції та судження інших людей.
Рефлексія (від лат. геїїехіо — звертання назад) розуміється як спрямованість пізнання людини на саму себе, на свою діяльність і поведінку, на власний внутрішній світ, психічні якості та стани; уміння представляти себе на місці іншої людини, думкою (у розумі) програвати ситуацію за неї. Тому що аналіз ситуації, розуміння власних цілей і того, до чого прагне партнер по спілкуванню, дозволяє людині конструктивно взаємодіяти — іншими словами, бути асертивною.
Асертивність - якість особистості, риса характеру, що виявляється в самоствердженні особистості; свідомому прийнятті вимог інших без страху, непевності, напруги, іронії тощо. Асертивна людина не діє на шкоду іншим, поважає чужі права, при цьому з повагою відноситься і до себе самої. Вона може переконати інших надати їй допомогу або відноситися до неї люб'язно, домовитися і знайти компромісне рішення-проблеми. Для неї характерні позитивне відношення до людей та адекватна самооцінка.
Психологічне маніпулювання - це приховане управління діями та поведінкою інших людей за допомогою експлуатації їх «слабких місць», тобто невідрефлексо- ваних і непотрібних комплексів.
|