День секретаря в Україні не затверджений законодавчо, тому вважається неофіційним святом.
У 2005 р. була зібрана ініціативна група із секретарів і журналістів різних міст. На зустрічі було прийнято рішення встановити День секретаря. Якого числа? Точну дату стверджувати не стали, вирішивши відзначати свято у третю п'ятницю вересня. У 2015 році цим днем буде 18 вересня.
Секретарі петровського часу
Наразі багато хто з нас вважає, що секретарська служба з'явилася порівняно недавно. При цьому сучасне уявлення про такого службовця дещо відрізняється від історичного прообразу. Насправді згадка про перших секретарів відноситься до Петровської епохи, коли був остаточно сформований апарат чиновників. Секретарям в ньому відводилося особливе, почесне місце. Після адміністративної реформи була створена особлива канцелярія, в якій секретарі виконували важливу державну роботу. Крім того, служиве чиновництво відігравало важливу роль у групі сподвижників царя, а обер-секретарі, що входили до її складу, очолювали деякі канцелярії. Секретарські службовці доповідали царю важливі документи щодо державної політики, приватні листи, доповідали справи до слухання, вели облік, зберігали документи і печатку колегії.
Пізніше сформований указ «про секретарську службу», де були прописані вимоги до таких службовців та їх обов'язків. Після появи «Табеля про ранги» секретарям було відведено в ньому четверте місце! Цивільний секретар був нарівні з військовою посадою командира полку!
Подальший розвиток секретарської служби
Секретарська справа продовжувала процвітати і при Катерині II, в якій було кілька довірених службовців. Секретарі мали особливі привілеї, високу платню, до них зверталися «Ваше превосходительство», призначали іменні пенсії, нагороджували високими нагородами, орденами. Надалі значення секретарської служби дещо знизилося. Деякі обов'язки таких службовців перейшли до міністрів. Пересічні секретарі стали нести всю тяжкість діловодства, обслуговуючи чиновництво, при цьому мали низьку зарплату. У дореволюційний період секретарі були високоосвіченими людьми з почуттям обов'язку і несли важливу державну службу. Сучасний працівник не має всіх тих привілеїв, однак виконує схожі функції, наближений до керівництва, веде важливу документацію, листування. Як і раніше, робочий день секретаря починається раніше за всіх, цей службовець зобов'язаний бути відповідальним, виконавчим, пунктуальним.
Класичні вітання з Днем секретаря
Історична значимість секретарської справи допоможе працівникам підбадьоритися, увірувавши в надзвичайну важливість виконуваної роботи. Кращий варіант, коли привітання досить лаконічне, просте і щире.
- «Шановні секретарі! Наша організація щиро вітає вас від щирого серця з цим чудовим святом. Жодна справа не може бути виконано без вашої роботи! Воістину, важливий і нелегка ця праця. Бажаємо вам творчих успіхів, самовдосконалення, кар'єрного зростання, благополуччя. Будьте щасливі, кохані і цінуємо».
- «Дорогі секретарі, вітаємо з вашим професійним святом! Наша компанія - це складна машина, в якій ви є неоціненним ланкою, змінюючи свої функції блискавично. Ви і кермо цієї машини, і фари, і навіть колеса, рушійні її до успіху і процвітання. Без вашої праці весь механізм встане і не зможе працювати. Бажаємо бути успішними у всіх справах, радіти роботі і своєї важливої ролі. Будьте щасливі!»
- «Секретарська робота - це надзвичайно складний і відповідальний труд. З петровських часів і донині секретар особливо почитаємо, адже всі ті обов'язки, які йому належить виконувати, не під силу звичайному службовцю. Ви наближені до керівництва, а тому володієте незвичайним терпінням, комунікабельністю, мобільністю. Нехай ця робота приносить вам тільки задоволення. Бажаємо здійснення найсміливіших мрій, втілення в життя всіх професійних та обличчястих планів. В цілому, будьте щасливі. Ваша праця шляхетний, важливий і воістину великий!»
|